ANNA MURPHY (Eluveitie, Anna Murphy): „There’s a lot of bullshit going on around music business since most people just care about money these days.“

Slovenská verzia dole>>


Anna Murphy – the singer, flautist and hurdy-gurdy player of the Swiss folkmetal band ELUVEITIE, released last year her first solo album „Darling Cellar“, where she introduced herself in a slightly different style. She definitely convinced me by her solo production at the concert in Bratislava (Randal club) where she opened for Anneke van Giersbergen and her energy and spontaneous expression gave her songs an incredible power. I started this interview right by the gigs…

What are your feelings about the tour you played in March and April with Anneke van Giersbergen? Could you compare it to ELUVEITIE tours? What was different?
I’m very happy and honoured to have been able to have such an experience. It was extremely different from ELUVEITIE, since a lot of attention was coming my way, I had to be the center and actually talk to people about MY songs. In ELUVEITIE I’m more of a „side attraction“ and I must say for me that’s much more easier. I don’t really like being the center of attention and explaining things to people… but it was really good to have that experience and see that people actually like the music that I write. It couldn’t have been a better first solo tour for me! Especially opening for such a great artist as Anneke.

I attended one of your shows on last tour and I have to say your performance was even more energetic than on the album. I felt you are really happy on stage and full of belief in what you are doing now. What are your plans as a solo artist? Is it only a „here-and-there-project“ or you are planning more frequent tourings and album releases?
Thank you very much, that’s nice to hear! I don’t really have any specific plans, I just go along with everything and see what happens. I’m certainly going to keep on touring and writing albums, but I can’t put that much time into it because my main focus will be with ELUVEITIE always.

In 2013 you came up with your first solo album „Cellar Darling“ which is full of atmospheric, partially dark but still relaxed music. Where did the inspiration to write this kind of music come from?
From somewhere in the depths of my weird brain (laugh). I don’t really think about anything when I write music, it just kind of pours out of me. Whether it’s happy, sad, electronic or acoustic doesn’t matter. There’s no plan and no musical concept, I do whatever I like.

What is „Cellar Darling“ about? Could you tell our readers what themes are you singing about? I have noticed that the songs on the album are divided into two parts. What is the meaning behind this?
There are a lot of personal topics on this album, but I don’t write them in a way that they would become clear to the audience listening. I don’t really like making clear statements and I like to write my lyrics in a way that lets the listener interpret his or her own feelings and thoughts into it. So there’s not much I can say really except that it’s about a certain point in my life that I was pouring out into my music, part 1 being the part where I wasn’t particularly well and trying to cope with a lot of shit going on, and part 2 being the part where things got much better and finally concluded.

I have noticed you were asking your fans for some donation help to release this album. Is this a way to share the expenses with fans as they are sharing the music? What do you think about the current situation in music industry?
I have no idea what to think of it, I’m not really interested in the business side of music. There’s a lot of bullshit going on since most people just care about money these days. Musicians have to be careful who they get involved with. That’s why I think releasing an album with the help of your fans is much better than with a label.

You are playing hurdy-gurdy, a really unconventional instrument. How and when did you become a hurdy-gurdy player? Did any of your family members play music instruments as well? Are you playing other musical instruments as well?
I became a hurdy-gurdy player shortly before I joined ELUVEITIE about 8 years ago. My family consists of a lot of musicians. My mother and father are both opera singers and their parents sang too… I also play the traverse flute, the bass and occasionally piano.

Beside that you were also doing programming on your record. Are you friendly with new modern technologies?
Yes, very! I really like to experiment with VSTs and I’m getting better at it.

I know you are/were also in different bands like FRÄKMÜNDT or NUCLEUS TORN. Are you workoholic or musicoholic ? Or are there so many feelings you need to release?
I just really like music and I like the different sides there is to it. It can get too much at times, but then when it does I just have to take a break from certain projects. But, it’s all I’m good at so it’s naturally all I do 🙂

You are currently finishing new album of ELUVEITIE. What are your feelings about new stuff? What shoud we expect from this new album?
I really like it, it’s different, got some new vibes to it… you can look forward to it!

sk_flag
Anna Murphy, speváčka, flautistka a hráčka na nineru (hurdy-gurdy) v švajčiarskej folkmetalovej kapele ELUVEITIE, vydala minulý rok svoj prvý sólový album „Cellar Darling“, na ktorom sa predstavila v trochu odlišnom šate. Definitívne ma svojou sólovou produkciou presvedčila na bratislavskom koncerte, kde predskakovala Anneke van Giersbergen a svojou energiou a živelnejším prejavom, dodala svojim skladbám neuveriteľnú silu. Jej spoveď som teda začal práve koncertami…

V marci a apríli tohoto roku si odohrala turné v spoločnosti Anneke van Giersbergen. Ako sa na toto turné dívaš s odstupom času? Môžeš ho porovnať napríklad s turné ELUVEITIE? V čom bolo odlišné?
Som šťastná a poctená, že som mohla zažiť takúto skúsenosť. Bolo to úplne iné jako s ELUVEITIE, pretože v tomto prípade sa všetká pozornosť sústredila na mňa, stretla som sa s mnohými fanúšikmi, s ktorými som hovorila o svojich vlastných skladbách. V prípade ELUVEITIE hrám viac menej vedľajšiu úlohu a musím povedať, že je to pre mňa omnoho jednoduchšie. V podstate nie som príliš rada stredobodom pozornosti. Ale bolo fajn, mať takúto skúsenosť a vidieť, že ľuďom sa moja hudba páči. To turné bolo moje prvé sólové a naozaj nemohlo dopadnúť lepšie. Bolo skvelé otvárať koncerty pre takú úžasnú umelkyňu akou je Anneke.

Navštívil som jeden z koncertov na spomínanom turné a musím povedať, že tvoje vysúpenie bolo ešte energickejšie jako na albume. Bolo cítiť, že si na pódiu šťastná a plná viery v to, čo robíš. Aké máš plány jako sólový umelec? Ide len o príležitostný projekt alebo plánuješ častejšie koncertovanie a vydávanie albumov?
Ďakujem ti, to rada počujem. Nemám nejaké konkrétnejšie plány, len sa tak proste veziem životom a uvidím, čo príde. Určite sa budem venovať koncertovaniu a práci na svojich sólových albumoch, ale nebudem mať na to až toľko priestoru, pretože v prvom rade sa sústredím na ELUVEITIE.

Tvoj prvý sólový album „Cellar Darling“, ktorý je plný atmosferickej, čiastočne temnej, ale stále relaxačnej hudby. Kde sa vzala inšpirácia pre vznik takejto hudby?
Z hlbín môjho divného mozgu (smiech). Musím povedať, že při písaní hudby nerozmýšľam nad ničím, jednoducho sa to zo mňa sype. Či už je to hudba veselá, smutná, elektronická alebo akustická, nezáleží na tom. Keď píšem, nerobím si žiadne plány, žiadne koncepty. Robím, čo ma práve baví.

O čom vlastne „Cellar Darling“ je? Môžeš našim čitateľom priblížiť témy, ktorým sa na albume venuješ? Všimol som si, že skladby na albume sú rozdelené do dvoch častí. Aký to má význam?
Na albume sa nachádza množstvo osobných tém, ale nepíšem ich spôsobom, ktorý by bol pre poslucháčov jasný. Nemám rada jednoznačné vyhlásenia. Radšej svoje texty píšem spôsobom, ktorý si môže každý vysvetliť po svojom a môže im priradiť svoje vlastné pocity. Takže nemám veľmi čo povedať, okrem toho, že sa texty týkajú určitého obdobia môjho života. V prvej časti nezažívam zrovna dobré časi a musím sa vyrovnávať s rôznymi sračkami. V tej druhej je to už o niečo lepšie a niektoré věci sa uzavrú.

Všimol som si, že si oslovila svojich fanúšikov s prosbou o príspevok na nahranie a vydanie albumu. Môže to byť cesta, jako sa s fanúšikmi hudby podeliť o náklady, keďže väčšina fanúšikov hudby ju zdieľa zdarma? Čo si vlastne myslíš o súčasnej situácii v hudobnom priemysle?
Neviem, čo si mám o ňom myslieť. Nezaujímam sa príliš o obchodnú stránku hudby. V dnešnej dobe sa väčšina ľudí v priemysle zaujíma len o peniaze a preto je tam všade kopa sračiek. Hudobníci si musia dávať pozor na to, s kým sa spoja. Preto si myslím, že je lepšie vydať album s pomocou fanúšikov, jako s pomocou vydavateľstva.

Hráš na nineru (hurdy-gurdy), naozaj netradičný hudobný nástroj. Kedy si sa začala týmto nástrojom zaoberať? Máš v rodine nejakých predkov, ktorí boli hudobne aktívni?
Na nineru som začala hrať krátko predtým, ako som pred takými ôsmymi rokmi prišla do ELUVEITIE. V mojej rodine bolo veľa hudobníkov. Obaja moji rodičia sú operní speváci a rovnako aj ich rodičia spievali. Mimo nineru hrám aj na priečnu flautu, basgitaru a príležitostne na piano.

Okrem toho si sa na svojom albume venovala aj programovaniu rôznych samplov. Predpokladám teda, že s modernými technológiami sa priatelíš…
Áno, veľmi! Veľmi rada experimentujem s VST (Virtual Studio Technology, pozn. red.) a stále sa zlepšujem.

Viem, že si zainteresovaná aj v ďalších projektoch ako FRÄKMÜNDT či NUCLEUS TORN. Si závislá na práci a hudbe? (smiech) Alebo jednoducho máš pretlak pocitov, ktoré musíš zo seba nejako dostať?
Proste milujem hudbu a mám rada mnoho jej odlišných foriem. Niekedy sa to nakopí, ale keď cítim, že už je toho veľa, musím si dať od niektorého z projektov na určitý čas pauzu. Ale hudba je niečo, v čom sa mi darí, takže je prirodzené, že sa tomu venujem 🙂

Práve dokončujete s ELUVEITIE nový album. Aké máš z neho pocity? Čo môžeme od neho očakávať?
Veľmi sa mi páči. Je odlišný, cítim z neho nové vibrácie… Máte sa na čo tešiť!

-Dodo Datel-
thanks for help to Lucia Némethova and Matej Ferianc

Anna Murphy Facebook page
Anna Murphy Official website


About Dodo Datel

View all Posts

ROCK HARD SK/CZ magazine cooperator, PARAT magazine cooperator, vocalist and bass player of dark metal band GALADRIEL